بیشتر بودن سن دختر از پسر در ازدواج

در سال های اخیر، به ویژه در سنین زیر ۳۰ سال، شاهد ازدواج هایی هستیم که به باور خیلی ها، خارج از عرف است، مثلا دختری ۲۶ ساله تصمیم می گیرد با پسری ۲۱ ساله ازدواج کند…
گاهی در مراحل اولیه و با توجه به فشار خانواده ها طرفین از این کار صرف نظر می کنند ولی گاهی هم عروسی سرمی گیرد. برای بررسی معضلات و آسیب های چنین ازدواج هایی با دکتر بدری السادات بهرامی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه، گفت وگو کردیم.
▪ خانم دکتر! در سال های اخیر ازدواج دختران با پسران کوچک تر از خود که معمولا هم خانواده ها و هم جامعه با آن مخالف اند بیشتر شده است. دلیل افزایش چنین ازدواج هایی چیست؟
معمولا پسر جوانی که نیاز عاطفی به او فشار می آورد ولی هنوز آمادگی تشکیل خانواده و زندگی مستقل ندارد، با مشاهده موفقیت مالی و اجتماعی دختر خانمی که دانشگاه را به پایان رسانده، مشغول کار است، درآمد دارد و نسبت به او ابراز تمایل می کند، سست می شود. خانواده اش را وادار می کند با ازدواج او موافقت کنند. این اتفاق در سنین بالاتر هم می افتد، مثلا دختری ۳۷ ساله با پسری ۳۳ ساله ازدواج می کند ولی پس از مدتی به زنی سرخورده تبدیل می شود و پایانی تلخ رقم می خورد.
▪ آفت چنین ازدواج هایی چیست؟ چرا اطرافیان مدام تکرار می کنند این اقدام عاقبت خوشی ندارد؟
چون معمولا وقتی چند سالی از زندگی می گذرد، پسر سر و سامان می گیرد و بعد از یافتن شغل خوب و جایگاه اجتماعی مناسب، حس می کند دلایل لازم برای ماندن در این زندگی را ندارد، بنابراین کم کم رابطه اش با همسرش سرد می شود. زن هم حس می کند پلکان ترقی و رشد همسرش بوده و حالا که چند سال از زندگی مشترک گذشته، دیگر از این زندگی خسته شده و او را نمی پسندد. اگر فرزندی هم داشته باشند، شرایط بدتر می شود زیرا بچه به شدت آسیب می بیند. خانم هایی که سن بیشتری دارند، سن و احساسات خود را برای مادر شدن مناسب می دانند و اصرار دارند بچه دار شوند. آقایان هم با وجود اینکه با توجه به سن و سال و احساساتشان، تمایلی به این کار ندارند، می پذیرند. بچه های والدینی که بدون عشق و عاطفه کنار هم زندگی می کنند، صدمه می بینند زیرا پدر و مادرشان اغلب از خانه گریزان هستند.
▪ مرد با تمایل و میل باطنی خود با خانمی که از او بزرگ تر است ازدواج می کند پس چرا معمولا برای جدایی پیشقدم می شود؟
مرد جوان به مرور همسرش را تنها می گذارد چون در مقایسه ای درست یا غلط، درمی یابد می توانسته با دختری که ۱۰ یا ۱۵ سال از همسر فعلی اش کوچک تر بوده، ازدواج کند و به خود این حق را می دهد که خانواده اش را ترک کند. درنهایت زن می ماند و انتخاب اشتباهی که چند سال قبل بر آن اصرار داشته و تصمیمی که براساس احساسات و کورکورانه گرفته است. این خانم?ها معمولا قبل از ازدواج معتقدند مخالفانی که تکرار می?کردند «موقعیت تو برای او مهم است نه خودت» یا «او به خاطر خودت مشتاق به ازدواج نیست» به آنها حسودی کرده اند!
▪ چرا چنین ازدواج هایی این روزها زیاد دیده می شود؟
چون سن ازدواج بالا رفته و بیشتر پسرها یی که به سن ازدواج می رسند، تمایلی به تشکیل خانواده ندارند. به جز مشکلات اقتصادی، خیلی از مشکلات و معضلات اجتماعی که گریبانگیر جامعه شده، از جمله وجود زنان خیابانی به تجرد ناخواسته دختران و پسران منجر شده است. به علاوه چون این روزها خانم ها می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی حضور پیدا کنند، موقعیت و جایگاه خوبی در جامعه به دست می آورند و با گروه های مختلف سنی هم در تماس قرار می گیرند. این ارتباط ها اگر کنترل شده نباشد و مدیریت نشود به بیراهه می رود. در چنین حالتی است که ناگهان چشم باز می کنند و می بینند دل در گروی کسی دارند که از هیچ نظر با آنها سنخیت ندارد و نه تنها از دو دنیای متفاوت هستند، بلکه آقا چند سال هم از آنها کوچک تر است. اگر هم کار به ازدواج نرسد، فکر می کنند احساسات و موقعیت اجتماعی شان، به بازی گرفته شده است.
▪ با این تفاسیر چطور می توان ازدواج کرد و خوشبخت شد؟ تمام ازدواج هایی که سن عروس در آنها بیشتر از داماد است، پایانی تلخ خواهد داشت؟
نه، اگر تناسب ها و معیارهای بین دختر و پسر در سطح معقولی باشند، ۱ یا ۲ سال بزرگ تر بودن عروس خانم و این فاصله سنی معکوس ولی اندک، بحران ایجاد نمی کند اما فاصله سنی معکوس ۶ یا ۷ سال یک زوج واقعا نگران کننده است. تجربه نشان داده عمر این ازدواج ها خیلی زود به سرمی آید و پس از چند سال زندگی مشترک، با خانم های سرخورده ای مواجه می شویم که باوجود آن شور و شوق اولیه برای به دست آوردن همسری جوان تر از دیگر همسالانشان، احساس شکست و ندامت می کنند.
▪ چطور باید تناسب در ازدواج را سنجید؟ چه معیارهایی باید بیشتر موردتوجه قرار بگیرند؟
درحقیقت چارچوب های اولیه لازم برای تشکیل زندگی مشترک باید وجود داشته باشد تا ما از نظر علمی یک زوج جوان را تشویق کنیم با هم ازدواج کنند. بعد از آن می گوییم که این ازدواج موفق خواهد بود یا نه. اگر این تناسب ها در دوره آشنایی اولیه سنجیده نشوند و دختر و پسر آنقدر براساس عواطف پیش بروند که توصیه های منطقی بزرگ ترها یا کارشناسان را نپذیرند، صددرصد می توان گفت زندگی مشترک موفقی نخواهند داشت.

به مرور زمان، این عدم تناسب ها واضح تر می شود و آنها را آزار می دهد. دانستن اینکه تربیت، شیوه رشد و تکامل، محیط تربیتی و فرهنگ خانواده طرف مقابل چگونه است، واقعا مهم است. افراد علاوه بر صفات شخصیتی و رفتاری که از والدین خود به ارث می برند، با توجه به محیطی که در آن پرورش یافته اند، رفتارهایی نهفته در وجود خود دارند که در شرایط خاص بروز پیدا می کند. شما باید از نظر خانوادگی با همسرتان تناسب داشته باشید تا بتوانید او را درک کنید.

 فرض کنید در خانواده مرد، مردسالاری حاکم بوده و با این طرز فکر بزرگ شده و در خانه خانم فرهنگی کاملا مخالف این نگرش وجود داشته است. آیا حرف ها و باورهای آقا که از کودکی با وجودش عجین شده به نظر خانم مضحک نمی رسد؟ چگونه می توان اصل باورهای همسر را قبول نداشت و درکش کرد؟ به دلیل این عدم تناسب های خانوادگی، شما مدام سر موضوع?های کوچک با یکدیگر جر وبحث های جدی خواهید داشت؛ بحث هایی فرسایشی که پایانی ندارد.

salamat

به اشتراک بگذارید...

نظرات (۹)

 1. hadi می‌گه:

  خیلی عالی و کامل بود!
  مرسی

 2. نفس مرادی می‌گه:

  با احترام من موافق نظرات دکتر نبودم

  • رهگذر می‌گه:

   با احترام صدرصد مخالف نظر این خانم دکتر هستم،
   متاسفانه شاهد این قضیه هستیم که یک سری از کارشناسان که در این زمینه سواد کمی دارند و بدون اینکه خودشون تحقیق کرده باشند و ریشه یابی کرده باشند قضیه رو می ان بصورت کلیشه ای به این خرافات فرهنگی در رسانه ها دامن می زنند در صورتی که شخصی مثل دکتر افروز که رئیس کل روانشناسان ایران هستند دارند این نوع ازدواج ها رو در صورت تایید سایر ملاک های همسر گزینی تایید می کنند و اتفاقا می گند ازدواج هایی که در انها دختر از پسر ۲ سال بزرگتر هست پایدار تره…من تعجب می کنم از این خانم دکتر که اساس ازدواج رو فراموش کردند و فکر کردند به خاطر پوله، درصورتی که شاهد بودم خیلی از پسران که وضع مالی خیلی خوبی هم داشتند با دختر خانمی ازدواج کردند از خودشون بزرگتر و از نظر سطح اقتصادی پایین تر خیلی هم خوشبخت هستند…اگه به این باشه لابد دختر اگه از پسر کوچیکتر باشه مثلا با همسرش ۱۰ سال اختلاف سنی داشته باشه در اینده باید بگه نه شوهرم پیر شده برم طلاق بگیرم، این چه تفسیر اشتباهی هست که ایشون می کنند ایشون به قضیه موردی نگاه کردند و اون رو تعمیم دادند به عموم جمعیت جوانان یه کشور…پسر بزرگتر یا پسر چه فرقی می کنه کی می خوایم از این خرافات فرهنگی دست برداریم و مانع ازدواج جوانان بشیم

 3. علی حیدری می‌گه:

  با عرض سلام و احترام من مخالفم،زیاد مذهبی نیستم ولی برید مطالعه کنید همسر پیامبر چند سال از خودشون بزرگتر بود؟

 4. کنجکاو می‌گه:

  سلام؛
  ممنون ولی اگر علاوه بر عواطف، خط فکری و عقاید کاملا منطبق باشند چی؟!
  آیا باز هم اختلاف سنی معکوس دو ۳ سال مشکل آفرین خواهد بود؟

 5. مبین می‌گه:

  به هیچ عنوان عمومیت نداره ودر مورد همه افراد نمی شه گفت که با شکست مواجه می شه! کدام کارشناسی منطقی؟ یک عمر گفتن دختر باید از پسر کوچیکتر باشه در صورتیکه هیچ منطق قابل قبول علمی پشت این قضیه نبوده و یه مشت خرافات بیش نبوده…شاهد بودم خیلی از کسانی رو که کوچیکتر بودن و زندگی خیلی خوبی هم داشتن…

 6. الهه می‌گه:

  من در حال حاضر با این مسئله رو به رو هستم.
  مخاطب من ۳ سال از من کوچکتر است اما از نظر ظاهری / فکری و خانوادگی خیلی به هم نزدیکیم. و من سر ۲راهی بله یا خیر مانده ام.

 7. amir می‌گه:

  سلام اختلاف سنی زیر سه سال هم مشکل داره؟

درج نظر