بیماری رماتیسم چیست؟


بیماری رماتیسم را اکثریت مردم می شناسند و شایدتا حدی نیز از آن هراس دارند. زیرا این بیماری از دیر باز وجود داشته و ناتوانی های جسمی و روحی فراوانی برای مردم کشورهای مختلف به بارآورده است.

علل رماتیسم مفصلی : ۱- علل ناشناخته ۲- علل ارثی و فامیلی .

شیوع رماتیسم در بین افراد فامیل و وابستگان ژنتیکی حدودا چهار بار بیشتر است و در برخی نژادها بیشتر شایع است . مثلا ۷۰ درصد از سفید پوستان یا ژاپنی ها مبتلا به رماتیسم مفصلی کلاسیک هستند. از علت های دیگر بروز رماتیسم مفصلی می توان به علل محیطی ( آب و هوا ) نیز اشاره کرد.

علائم : درد – تورم – خشکی صبحگاهی – ضعف – لاغری – تب – بی اشتهایی – حساسیت موضعی – گرم شدن مفاصل بزرگ ندولهای زیر جلدی – خشکی چشمها.

عوارض رماتیسم مفصلی : معلولیت عمومی بدن – عوارض استخوانی – مفصلی و عضلات – اختلالات چشمی و قلبی – پوکی استخوان – اختلالات شدید مهره های گردنی – عوارض روحی و روانی – کم خونی .

درمان : ۱- استراحت منظم بصورت سه تا پنج ساعت در روز در موارد حاد همراه با استراحت روحی و حذف هیجان ها و استرسهای روزمره بسیار مفید است . استراحت دادن به مفاصل سبب کاهش التهاب آنها می شود .

۲ – انجام ورزشهای منظم منظم و سبک و یکنواخت ۳- گرمای مرطوب و تابش نور خورشید و نیز سرمای موضعی مفید است .

آشنایی با رماتیسم

با تحقیق و دقت در کسانی که رماتیسم داشته اند، دریافتیم که معمولا ًاین افراد نسبت به رفع عفونتها در گلو ، سینوسها ، لثه یا رحم حساس نبوده و اجازه داده اند تا عفونتها وارد خون شود.

در مصرف گوشت افراط کرده اند و یا اگر گوشت زیادی نخورده باشند به اندازه کافی از رطوبت و سرما گریزان نبوده اند.

بعضا ً حتی بعد از گرمای شدید و گرما زدگی خفیف بی محابا زیر آب یخ رفته اند.
تخلیه غیر استاندارد روده ها هم زمینه خوبی برای ظهور رماتیسم در بدن است. رماتیسم هر علتی که داشته باشد فراهم آوردن زمینه ها برای ظهور آن کاری است که خود بیمار می تواند از آن جلوگیری کند.

به طور کلی با سه نوع رماتیسم روبه رو بوده ایم:

۱ ـ بیمارانی که به علت رماتیسم در مفاصل خود درد داشتند. اما درد در نقطه های خاصی به صورت حمله ای وارد یا خارج می شده است و بعد از بی توجهی در بعضی نقاط جا خوش کرده و به طور دائم متمرکز شده اند.
۲ ـ بیمارانی که درد رماتیسمی در بدن آنها حرکت می کند و هر لحظه در جائی است .
۳ ـ بیمارانی که رماتیسم در آنها پیشرفت نموده و باعث کج و معوج شدن مفاصل آنها شده است.
در مورد بیماری رماتیسم در مرحله سوم در کتاب راز درمان توضیح کافی داده شده است.
برای درمان نوع دوم و اول آن بهترین نسخه ای که طی ۱۲ سال از آن نتیجه گرفته ایم به شرح زیر است :
۱ـ حب رازی : بعد از هر شام دو نخود کوچک و اگر یبوست وجود دارد، بعد از هر غذا دو نخود. وقتی اسهال ایجاد شد، مصرف آنرا کاهش می دهند .
۲ ـ روغن بادام شیرین مرتب روزی یک قاشق.
۳ ـ داروی بوزیدان شامل بوزیدان ۲ مثقال، بادرنجبویه ۱مثقال، سنبل الطیب ۱مثقال که به مدت ۳۰ روز و هر روز یک بسته با دولیوان آب جوشانده تا یک لیوان بماند.سپس صاف کرده، صبح نصف لیوان وعصر نیز نصف لیوان مصرف می شود.
۴ ـ ریشه با با آدم ۲مثقال ،اکلیل یا پنجه کلاغ ۱ قاشق به روش داروی قبلی آماده و مصرف می شود.
۵ ـ روغن بادام را بعد از سه روز می توان یک روز در میان الی سه روز در میان مصرف کرد.
۶ ـ برای درمان قطعی این مریضی اگر این مورد کاملا ً رعایت شود، نتیجه قطعی حاصل خواهد آمد.
آبغوره بی نمک_ واقعا ً نمک نداشته باشد _۳ کیلو و نبات زرد زعفرانی کوبیده شده ۳ سیر باهم دقیقا ً و فقط ده دقیقه بجوشند. سپس در یخچال نگهداری شده و هر صبح ناشتا نصف استکان مصرف شود. بعد از ده روز غیر از صبح ناشتا عصر هم نصف استکان مصرف شود.
این دارو وزن اضافی و چربی و فشار خون را نیز درمان خواهد کرد.
این نسخه ( مورد ۶ ) مورد ۷ از دستوراتی است که سید باقر حکیم برای درمان رماتیسم می فرماید با دستورات دیگری که ما این دو مورد توصیه کرده ایم و ایشان فرموده اند که این نسخه ۱ امام حسن ( ع ) است.
۷ بار روغن کرچک عطاری ( طبیعی ) یک روز در میان از گردن تا آرنج دست و تا محل مسح پا ماساژ شود طوری که مریض بتواند وضو بگیرد.
برای درمان رماتیسم فرمولهای زیادی در کتب مختلف وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه فرمائید. اما آنچه ما تقدیم کردیم ،
بارها آزموده شده و نتیجه قطعی داشته است.

عوامل بروز رماتیسم در زنان:

به گفته محققان، زنانی که بیش از بیست سال از رنگ مو استفاده کرده‏اند، دو برابر دیگران در معرض ابتلا به بیماری آرتروز هستند. بررسیهای جدید همچنین نشان می‏دهد که استعمال دخانیات، دیابت و کوتاهی دوران باروری در زنان با خطر ابتلا به رماتیسم مفصلی ارتباط دارد. در افرادی که به بیماری رماتیسم مفصلی دچار می‏شوند، سیستم دفاعی بدن به مفاصل حمله می‏کند.
مصرف انسولین و سوابق آسیب‏دیدگی مفاصل، احتمال بروز رماتیسم را در زنان افزایش می‏دهد و آن دسته از مردانی که با حیوانات اهلی و یا کپکهای قارچی تماس داشته‏اند، بیشتر در معرض بروز این بیماری هستند.

راه جلوگیری از پیشرفت رماتیسم کشف شد:

دانشمندان در دانشگاه لیورپول در بریتانیا ادعا می کنند راهی برای متوقف کردن یکی از دردآورترین جنبه های بیماری رماتیسم پیدا کرده اند.
در اثر این بیماری مفاصل متورم و دردناک می شوند که تا حدودی ناشی از آن است که بدن سلول های سفید خون یا همان ”نوتروفیل ها” را برای مقابله با بیماری به مفاصل گسیل می کند.
اما مشکل اینجاست که نوتروفیل ها مقدار زیادی مواد سمی در مفاصل ترشح می کنند که می تواند به آنها صدمه بزند.

اکنون دانشمندان می گویند که می توان ترشح این مواد سمی، بی آنکه تاثیر نوتروفیل ها از میان برود، را متوقف کرد.
پروفسور رابرت موتس، مدیر تحقیقات و توسعه در مرکز علوم بالینی دانشگاه لیورپول و پروفسور استیون ادواردز در دانشکده علوم بیولوژیکی ادعا می کنند راهی برای خنثی کردن تاثیر زیانبار نوتروفیل ها پیدا کرده اند، بی آنکه از توانایی آنها در محافظت از بدن در مقابل عفونت کاسته شود.
تیم پژوهشگران پی برد زمانی که یک ملکول ویژه در سطح نوتروفیل ها با استفاده از پادتن های خاصی مسدود شود، ترشح مواد سمی متوقف می شود.
پرفسور موتس گفت: ”این مهیج ترین اکتشاف است چون به اعتقاد ما برای اولین بار فرصتی برای سرکوب رماتیسم پیدا کرده ایم که بیمار را از هزینه های سنگین عوارض جانبی که مشکلی عمده در سایر داروهای ضدرماتیسم است معاف می کند

رماتیسم مفصلی:

روماتیسم مفصلی سبب درگیری مفاصل می شود و سبب بروز سفتی و درد و تورم مفاصل می شود. اگر یک زانو یا دست مبتلا به این بیماری شود سایر مفاصل نیز درگیر خواهند شد. این بیماری معمولاً بیش از یک مفصل را درگیر کرده و هر مفصلی را دچار می کند. معمولاً احساس خستگی و گاهی اوقات تب ایجاد می شود. بعضی بیماران فقط برای چند ماه یا یک سال یا نهایتاً دو سال مبتلا به این بیماری بوده و بعد از طی این دوره بدون ایجاد هیچگونه ضایعه ای، بیماری رفع می شود. بعضی نیز گاهگاهی دچار علائم بوده و گاهی بهبود می یابند. دربعضی بیماران نیز ممکن است بیماری بسیار شدید بوده و برای سالها یا تمام عمر باقی بماند. این فرم بیماری منجر به بروز صدمات شدید به مفاصل می شود.
هر فردی می تواند به این بیماری مبتلاشود، اما این بیماری در شایعتر است. معمولاً در میانسالی شروع شده و در سنین پیری شایعتر است. اما کودکان و جوانان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. علل اصلی بروز این بیماری هنوز بطور کامل شناخته نشده است. اما می دانند که در این بیماری سیستم ایمنی فرد علیه بافتهای بدن وی وارد عمل می شوند. عللی که فرد را مستعد ایجاد این بیماری می کند شامل ژنتیک ، محیط و هورمونها می باشند
تشخیص این بیماری راحت نیست زیرا آزمایش دقیقی جهت تشخیص این بیماری وجود ندارد، علائم این بیماری مشابه بیماریهای دیگر است و ایجاد کامل علائم، مدت زمان زیادی طول می کشد. اما جهت تشخیص مجموعه ای، از اخذ شرح حال، معاینات بالینی ، عکسبرداری و تستهای آزمایشگاهی کمک کننده می باشند.
روشهای زیادی جهت درمان این بیماری وجود دارد.منظور از درمان تسکین و کاهش درد، کاهش تورم ، کاهش یا توقف روند تخریب مفاصل ، کمک به ایجاد احساس بهتر در فرد و حفظ فعالیت او می باشد.
آموزش بیمار، برخورد و اقدامات صحیح خود بیمار با مشکلاتش و گروههای حمایتی که به فرد کمک می کنند. تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با نحوه درمان، چگونگی انجام فعالیتهای بدنی و استراحت را داشته، نحوه بیان مشکلاتش را پیدا کند. این برنامه ها به بیمار کمک می کنند تا نکات بیشتری را در ارتباط با بیماری خود و نحوه کاهش درد، احساس کنترل بیشتر بر بیماری، اعتماد به نفس و داشتن یک زندگی فعالتر، بیاموزند. درمانهایی که جهت بهبودی این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند شامل تغییر در روش زندگی، داروها، جراحی ، مراجعات منظم به پزشک و روشهای درمانی جایگزین یا تکمیلی می باشند.
از کارهایی که می توان جهت درمان این بیماری استفاده نمود تغییر در روش زندگی است که شامل ایجاد تعادل بین میزان فعالیت و استراحت ، مراقبت از مفاصل کاهش استرس های روانی، استفاده از یک رژیم غذایی سالم می باشد.
از داروها برای کاهش درد ، تورم و توقف روند بیماری به سمت بدتر شدن استفاده می شود. دارویی که پزشک تجویز می کند براساس سلامت عمومی بیمار، شدت بیماری و اینکه بیماری تا چه اندازه شدید خواهد شد و مدتی که باید بیمار دارو بگیرد و اینکه دارو تا چه اندازه کارایی داشته و عوارض جانبی آن چه می باشد، خواهد بود.
جراحی: روشهای جراحی زیادی جهت درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش جهت تسکین درد، کمک به عملکرد بهتر مفاصل و عملکرد بهتر فرد در فعالیتهای روزمره خود استفاده می شود.
مراجعات منظم به پزشک : بسیار مهم است اینکه آیا بیماری شدیدتر شده و آیا دارو کمک کننده بوده است، عوارض جانبی داروها ظاهر شده اند و در صورت نیاز داروها را عوض نماید. اقداماتی که ممکن است نیاز به انجام آن شود شامل: آزمایش خون، ادرار و عکسبرداری می باشد.
روش درمانی جایگزین : گاهی اوقات از رژیمهای غذایی خاص ، ویتامینها و سایر روشهای دیگر جهت درمان روماتیسم مفصلی استفاده می شود. بعضی درمانها به کاهش استرس بیمار کمک می کند. بسیاری از این روشها بی ضرر می باشند و اما باید گفت که این روشها بطور کامل و دقیق مورد بررسی قرار نگرفته اند لذا قبل از استفاده از آنها حتماً باید با پزشک مشورت شود.

غذاهای خاص برای درمان رماتیسم:

مصرف سیر برای درمان بیماریهایی که در اثر بدی جریان خون و یا فساد خون پیدا شده است .مثل ثلیب شرا ئن ٬ زیادی فشار خون ٬ رماتیسم ٬ سیاتیک ٬ پیری زود رس ٬ انواع ورم ساق پا ها ٬ تجویز شده است.در تمام موارد کسانی که بخواهند خود را معالجه کنند باید انقدر تحمل داشته باشند که صبح ها ناشتا یک حبه سیر را بجوند.

برای درمان رماتیسم:
سیر را رنده کنید با دو برابر روغن کا مفره به ان اضافه کنید و به جاهای درد ناک بمالید .

زنجبیل:
اشتها اور است .و سموم بدن را خارج می کند و برای رماتیسم و درد پا مفید است .

غوره:
غوره و ترشی ان بهترین درمان رما تیسم و سیاتیک است .زنان ابستن از خوردن زیاد ان خودداری نمایند.
ناتن و املاح پتا سیم که در گلابی وجود دارد اسید اوریک را به هر اندازه ای که باشد حل می کند به همین جهت است کسانی که مبتلا به رما تیسم یا نقرس می باشد گلابی برای انها فوق العاده مفید است .
گیلاس سر شار از قند ـ اهن ـ منیزیم و روی می باشد برای اشخاصی که مبتلا به درزد نقرس و رما تیسم و درد مفاصل هستند مفید است .
اغلب ۳۰ گرم دم گیلاس را در یک لیتر اب به مدت ده دقیقه دم کرده و و انرا برای درمان نقرس و رماتیسم مفید است .

مریم نخودی:
این گیاه به نام گلپوره هم معروف است .
دم کرده ی مریم نخودی را برای درمان رما تیسم مصر ف می کنند مقدار یک قاشق مریم نخودی خشک در یک لیوان اب جوش ده دقیقه دم کرده و هر روز ۳ فنجان از ان بنو شید .

مریم نخودی

طرز تهیه روغن مرزنجوش:
۱۰۰ گرم مرزنجوش خشک را کو بیده ودر نیم لیتر روغن زیتون بریزید در ظرف را بسته و ان را در ظرف دیگری که پر از اب جوش اشت گذاشته و روی حرارت بگذارید تا ۲ ساعت بما ند .و انرا از صافی عبور دهید . و در شیشه قرار دهید .در موقع درد به جای درد ناک بمالید .

گل مریم:
که به فارسی گل خیری و به شیرازی ارو انه می نامند .
۱۰۰ گرم از گل مریم را در یک لیتر اب ده دقیقه دم کرده این جوشانده را اگر در وان حمام بریزند و اشخاصی که مبتلا به رما تیسم هستند در ان استحمام کنند بهبودی محسوسی در خود احساس خواهند کرد.

گل گندم:
جزو گیا هان داروییاست که دارای خواص تقویت کننده و قابض است . و هم خیلی تصفیه کننده ی خون بوده و تب بر است . جوشانده ی ان به مقدار ۳۰ گرم در در یک لیتر اب جوش برای رما تیسم مفید است .

رماتیسم در چه افرادی بیشتر بروز میکند؟

این بیماری در اثر مجاورت در محلهای مرطوب به وجود می آید و بیشتر
افراد چاق و سفید پوست
افرادی که سن آنها بیشتر از ۵۰ سال میباشد.
و کسانی که شغل آنها همراه با رطوبت میباشد مانند باغبانها
به این عارضه مبتلا میگردند.
بیشتر افرادی که مبتلا به این بیماری هستند از این علایم رنج میبرند :
درد استخوانهای ساق پا و کمر
احساس سستی و خستگی در بدن
خستگی زود هنگام در اثر پیاده روی
و در بعضی اوقات دچار سرگیجه میشوند.

گلودرد و رماتیسم:

بی توجهی به درمان آنژین یا گلو درد چرکی، احتمال ابتلا به بیماری “روماتیسم قلبی” را افزایش می‌دهد. متخصصان تأکید می کنند هرگونه گلو درد چرکی را جدی بگیرید و از مصرف خودسرانه داروها پرهیز نمائید، زیرا در صورت درمان به موقع این نوع گلودردها، از عوارض بعدی آن یعنی تب رماتیسمی و رماتیسم قلبی به آسانی پیشگیری می شود. تورم و درد در مفاصل بزرگ به ویژه زانوها از علائم بیماری رماتیسم قلبی است و سن شیوع این بیماری پنج تا پانزده سالگی است.

۶ اشتباه رایج:

بیشتر افراد مبتلا به روماتیسم مفاصل، علیرغم بیماری خود می توانند از زندگی کامل وفعالی برخوردار باشند. اما خوب زندگی کردن با داشتن این بیماری ، غالباً به این مفهوم است که فرد می باید جهت اداره کردن و کنار آمدن با این بیماری، تلاش کرده و از کمک های مورد نیاز بهره گیرد.دقت در دوری جستن از شش اشتباه رایج ذیل لازم می باشد.
اشتباه اول : عدم مراجعه به روماتولوگ (پزشک متخصص بیماری های روماتیسم مفاصل)
اگر شما مانند بیشتر بیماران مبتلا به روماتیسم مفاصل هستید ، به احتمال زیاد به اولین پزشکی که در مورد نشانه های مشکلات مفصلی خود مراجعه کرده اید ، پرشک عمومی بوده است. در صورتیکه ، متخصص روماتولوگ دانش و تبحر بیشتری در این زمینه دارد.
در بیست سال گذشته ، در درمان روماتیسم مفاصل از داروهایی استفاده می شد که تنها درد را تسکین می دادند ، بدون اینکه از سیرپیشرونده تخریب مفاصل جلوگیری کنند. اما امروزه روش های درمانی نوین ، موثر و بسیار پیچیده ای برای این بیماری وجود دارند که هردو کار را انجام می دهند. آنچه حائز اهمیت می باشد ، مراجعه به روماتولوگ است که دارای دانش و تجربه بیشتری جهت تجویز و آگاهی رساندن روش های درمانی لازم می باشد.
حتی اگر به روماتولوگ تاکنون مراجعه نکرده اید ، پزشک عمومی نیز می تواند شما را به ایشان ارجاع دهد. همچنین کالج روماتولوژی آمریکا، لیستی از روماتولوگها را در اختیار قرار داده است.

اشتباه دوم : سستی و تنبلی
هنگامیکه از درد مفاصل و خستگی رنج می برید ، برخاستن از رختخواب و حرکت کردن کاری دشوار می باشد. اما تمرین های فیزیکی منظم ، یکی از بهترین کارهایی می باشد که می توان جهت بهبود سلامت انجام داد. در عین حال که استراحت نقش مهمی در مدیریت کردن این بیماری دارد؛ عدم تحرک و نداشتن فعالیت زیاد نیز می تواند منجر به تشدید درد، خستگی و سفتی عضلات گردد.
حتی در مواقعی که روماتیسم شما شدت یافته است، می توانید و می باید که حرکات آرام مخصوص مفاصل را انجام دهید. این تمرین ها به حفظ حرکت و انعطاف پذیری مفاصل از طریق کشش آنها در محدوده کامل حرکتی، کمک می کنند. هیچگونه وزن و فشاری نیز بکار نمی رود.
حتی می توانید در مواقع اوج بیماری تمریناتی را به آرامی در آب انجام دهید.
در زمانهایی که بیماری شما شدت کمتری دارد، باید فعالیت بیشتری داشته باشید. لازم است تمرینات بیشتری را جهت افزایش قدرت عضلانی و استحکام مفاصل انجام داده و تناسب هوازی خویش را ارتقا دهید.
صحبت کردن با روماتولوگ و یا حتی با درمانگر فیزیکی و یا حرفه ای در مورد آگاهی از بهترین و ایمن ترین تمرینات ورزشی بسیارمفید است. راه رفتن و پیاده روی نیز تمرین مناسبی برای افراد مبتلا به روماتیسم می باشد ، بدون آنکه حتی نیازی به رفتن به یک کلاس ورزشی داشته باشید.
حرکات هوازی در آب گرم را نیز راه حل مناسب دیگری می توان در نظر گرفت. آب به مفاصل آسیب دیده، استحکام بیشتری می دهد.

اشتباه سوم : بی نظمی در جلسات مراجعه به پزشک
اگرچه ممکن است در مواقعی که روماتیسم شما شدت کمتری دارد، نیازی به مراجعه به روماتولوگ احساس نکنید، اما حفظ ترتیب جلسات درمان، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در طول جلسات منظم درمان، پزشک به موارد ذیل خواهد پرداخت :
-مشاهده و دنبال کردن روند بیماری
-تعیین کارایی روش درمان
-بررسی عوارض جانبی زیان آور
– تنظیم و بهینه کردن روش درمان

در کنار مراجعه به پزشک، ممکن است به انجام متناوب آزمایشها و عکس برداری با اشعه ایکس نیز، نیاز داشته باشید، همچنین حفظ نظم جلسات مربوطه لازم می باشد.

اشتباه چهارم : عدم استفاده از داروهای تجویز شده
مسکن ها و داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ممکن است سبب شوند تا مفاصل احساس بهتری داشته باشند، اما هیچگونه کمکی به توقف تخریب مفاصل و آنچه در درون در حال رخ دادن است نمی کنند. برای این منظور به داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری قوی تر یا درمان از طریق واکنش بیولوژیکی و یا هردو نیاز است.
اشتباه چهارم: ادامه ندادن داروهای تجویز شده
سالها پیش، پزشکان درمان روماتیسم را با آسپرین و مسکن های دیگر آغاز می کردند. اگر بیماری شدت می یافت سپس داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری را تجویز می کردند. امروزه پزشکان در همان ابتدا ، احتمالا داروهای ضد روماتیسم یا بیولوژیکی (یا هردو) را تجویز می کنند، خصوصا برای روماتیسم های شدید.
درحقیقت دستورالعمل موسسه روماتولوژی آمریکا توصیه میکند، تمام افرادی که در آنها روماتیسم تشخیص داده شده است؛ صرفنظر از میزان فعالیت و شدت بیماری، داروی ضدروماتیسمی تغییر دهنده سیر بیماری داده شود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از داروهای قویتر در آغاز بیماری، ممکن است تاثیر بیشتری در کاهش و یا جلوگیری از تخریب مفاصل داشته باشند.
در صورتیکه روماتولوگ به شما داروهای ضدروماتیسم و یا بیولوژیک و یا هردو را تجویز کرده است و شما از آنها استفاده نمی کنید، خود را در معرض خطر زیادی از نظر تخریب مفاصل قرار می دهید که ترمیم آنها دیگر امکان پذیر نمی باشد. چنانچه روماتیسم شما شدت زیادی دارد و روماتولوگ، هیچیک از داروهای فوق را برایتان تجویز نکرده است، خودتان می توانید از ایشان در مورد نیاز به این داروها سوال کنید.

اشتباه پنجم: چشم پوشی از مصرف داروها، هنگام برخورداری از احساس بهتر
ممکن است تمایل داشته باشید در روزهایی که احساس بهتری دارید از داروهایتان استفاده نکنید. اما قطع آنها می تواند به بروز درد و تشدید روماتیسم شما منجر شود.
در صورت استفاده از داروهای معمول برای کاهش درد و تورم، لازم است آنها را بطور منظم و پیوسته مصرف کنید. فراموش کردن یک نوبت از دارو ممکن است به بازگشت درد منجر شده و تسکین مجدد آن دشوار باشد. این موضوع در موردتورم مفاصل نیز صدق می کند. تحت کنترل نگه داشتن این بیماری بهتر از آنست که اجازه دهیم شدت آن افزایش یافته و دوباره بخواهیم آن را تحت کنترل در آوریم.
جهت کنترل روماتیسم، لازم است برخی از داروها در جریان خونتان در سطوح درمانی وجود داشته باشند. در صورتیکه یک نوبت از دارو را فراموش کردید ، پس از یادآوری می باید بلافاصله آن را مصرف کنید ( بدون آنکه مقدار آنرا دوبرابر نمایید.) اگر اغلب نوبت داروی خود را فراموش می کنید، حتی اگر در آن زمان احساس بهتری دارید، سطوح دارو در خونتان پایین آمده و ممکن است به تشدید روماتیسم بینجامد.

اشتباه ششم : پذیرش افسردگی
زندگی کردن همراه روماتیسم آسان نمی باشد. چنین زندگی می تواند دردناک و غیر قابل پیش بینی بوده و انجام کارهایی را که از آنها لذت می برید با مشکل مواجه سازد. کاملاَ قابل درک است که در چنین زمانهایی شما اندوهگین می شوید، اما آنچه اهمیت دارد این است که افسردگی را بعنوان بخشی از بیماری خویش نپذیرید.
از پزشک خود بخواهید شما را به یک مشاور روانکاو که تخصص او کمک به افراد مبتلا به بیماری های مزمن است، ارجاع دهد. این مشاوره ممکن است در پیشرفت مهارتهای بهتر، برای مقابله با رماتیسم کمک کند. شرکت در گروه های حمایتی مانند آنهاییکه بنیاد روماتیسم پیشنهاد می دهد، نیز می تواند مفید باشد.
چنانچه هنوز احساس افسردگی می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از بیماران مبتلا به روماتیسم از داروهای ضدافسردگی بهره می برند. بسادگی با پذیرش افسردگی، خوشی و لذت را از زندگی خود حذف نموده و مدیریت کردن و درمان بیماری خود را دشوار می سازید.

به اشتراک بگذارید...

درج نظر