۱۰ روش ساده برای جلوگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر و فراموشی , مرض اجتناب ناپذیری نیست  . بسیاری از پژوهشگران و متخصصان اعصاب , معتقدند که میتوان از بیماری آلزایمر جلوگیری کرد یا حداقل آن را به تاخیر انداخت , حتی اگر شخص از نظر وراثتی و ژنتیک هم آمادگی و استعداد ابتلا به این بیماری را داشته باشد .

بنابر تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا , کنترل و کاهش عوامل ابتلا به مرض آلزایمر , نظیر چاقی مفرط , بیماری قند , استعمال دخانیات و کم تحرکی , میتواند به میزان قابل توجهی از موارد گوناگون ابتلا به این بیماری , جلوگیری کند . دکتر گری اسمال , رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه UCLA در زمینه طول عمر و روش های بازدانده بیماری آلزایمر می گوید : ” هدف ما در این تحقیقات دفع آلزایمر به مدت طولانی است , طوری که بتوانید مدت ها حتی بدون وجود آثار مختصری از این مرض , زندگی کنید ” . بنابر این ذهنتان را برای بقیه عمر , شاداب و سلامت نگه دارید . در زیر راه های جدیدی را برای یاری رساندن به سلامت مغز خود , میخوانید :

۱ –  تحرک داشته باشید

۱۰ روش ساده برای جلوگیری از آلزایمر

دکتر آرت کرامر , استاد در رشته روانشناسی و علم اعصاب در دانشگاه ایلی نویز امریکا می گوید : “اگر شما فقط بخواهید یک کار برای جوان ماندن مغز خود بکنید , باید ورزش کنید” . ورزش در سطوح بالاتر می تواند ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال حافظه را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نسیت به کسانی که تحرک کمتری دارند کاهش دهد . افراد فعال و پرتحرک امکانات حفظ سلامت حافظه و آگاهی را نسبت به افراد کم تحرک بیشتر فراهم می سازند . دکتر کرامر در این مورد می گوید : ” افراد پرجنب و جوش و فعال ,  اساسا به درجات کمتری از انواع کند ذهنی ,  از جمله آلزایمر دچار می شوند “. کار و تلاش به تقویت ناحیه ای از مغز که عامل حفظ خاطرات است کمک می کند . به تدریج که بر سنتان افزوده می شود ,  این ناحیه از مغز که حافظ خاطرات است , فشرده و چروکیده شده و موجب نقصان حافظه می گردد که ورزش و فعالیت می تواند , این جریان را برعکس کند .. ورزش همچنین می تواند سرعت رشد سلول های جدید عصبی را جلو انداخته و به کارایی آن ها سرعت بخشد .

اگر بخواهید آنقدر ورزش کنید تا بدنتان عرق کند ,  این بستگی به میل خودتان دارد ولی غالب متخصصان حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته , ورزش ملایم را توصیه می کنند . حتی کمتر از این مقدار نیز به سلامت شما کمک می کند . دکتر اریک لارسون مدیر اجرایی موسسه تحقیقاتی سلامت در شهر سیاتل آمریکا می گوید : ” در بررسی های ما , ورزش مختصر هم به میزان سه بار در هفته , هربار به مدت ۱۵ دقیقه , به کارایی و سلامت مغز کمک کرده است “.

۲ – از بدن خودتان کار بکشید

خانم های مسنی که در تمرینات کاهش و حفظ تعادل وزن دانشگاه کلمبیا در شهر ونکوور کانادا شرکت کرده اند , در آزمایشات یادآوری و میزان آگاهی , ۱۳ درصد نسبت به خانم هایی که ورزش های معمولی و ساده می کردند , نتایج بهتری نشان دادند . دکتر ترزالیو آمبروز , مدیرآزمایشگاه کارایی اعصاب و سهولت رفتار در سالخوردگان می گوید : ” تمرینات سخت و مداوم ممکن است میزان عوامل موثر در رشد مغز را که به سلول های عصبی غذا داده و آن ها را حفاظت می کنند , افزایش دهد “.

۳- مهارت های جدید کسب کنید

آموختن چیزهای تازه , برای مغز مثل یک مرهم و دارو است . این کار سلول های مغز را برای رشد تحریک می کند . دکتر کیت بلیک مدیر بخشش جراحی اعصاب دانشگاه لس آنجلس , در این زمینه می گوید :” وقتی که مغز را به جست و جو و فعالیت وا می دارید , تعداد سلول های مغز و ارتباط بین آنها را افزایش می دهید . ولی کافی نیست که تنها ذهنتان را به کارهای عادی مثل امور روزانه یا حل جدول مشغول کنید , بلکه باید مهارت های جدید یا نوعی بازی تازه را بیاموزید . پژوهشگران دانشگاه UCLA با به کار گیری تست MRI , دریافتند که افراد میان سال و سالخورده که مختصری آگاهی در استفاده از اینترنت داشتند , توانستند آن مغز را که قدرت تصمیم گیری و رفع مشکلات را به عهده دارد , تحریک و فعال کنند . دکتر سینتیا گرین می گوید :” درگیری و فعالیت ذهنی , می تواند مغز های مسن تر را در سلامت و انجام وظایف خود , کمک کند “.

۴- فشار و استرس راکم کنید

استرس و فشار مزمن , موجب افزایش کورتیزول درمغز می شود که به نوبه خود به تخریب و آسیب حافظه می انجامد . برای درک بهتر این که کم کردن فشار و استرس در تغییر وضعیت مغز تاثیر می گذارد بررسی پژوهشگران دانشگاه هاروارد روی تعدادی مرد و زن که تکنیک خاصی به نام ” توجه وآگاهی بیشتر مغز با کم کردن استرس ” که بر توجه به هیجانات و احساسات مغز تکیه دارد , تعلیم دیده و تمرین می کردند , نشان داده است که پس از هشت هفته با آزمایش MRI مشخص شده که هورمون های زیان بخش حاصل از استرس در آنها کاهش یافته و در عوض فشردگی و تراکم خاکستری در ناحیه از مغز آنها , به طور قابل توجهی نسبت به سایرین بیشتر شده بود .

۵- از سبک تغذیه یونانی ها پیروی کنید

روش تغذیه دوستداران سلامت قلب در کشورهای مدیترانه ای که همراه با ماهی , سبزیجات , میوه و انواع مغزها نظیر بادام , فندق , گردو و … است , بنابراین تحقیقاتی که از سوی دانشگاه کلمبیا به عمل آمده , موجب کاهش ریسک آلزایمر به میزان ۳۴ تا  ۴۸ درصد می شود .

دکتر بلیک می گوید :” ما می دانیم که اسید های چرب امگا ۳ موجود در ماهی , عوامل بسیار مهمی در سلامت قلب هستند و همین طور گمان داریم که این گونه چربی ها به همان اندازه در سلامت مغز نیز موثر هستند “.

اطلاعات و آمار حاصل از چندین بررسی و تحقیقات وسیع , نشان می دهد که سالخوردگانی که بیشتر میوه و سبزیجات , به خصوص با برگ های بزرگ سبز رنگ مصرف می کنند , ممکن است کمتر از علاقه مندان به مصرف انواع گوشت ها , دچار زوال حافظه و آگاهی شوند . در یک بررسی توسط دانشگاه واندر بیلت , نشان داده شده که افرادی که در طول هفته سه بار یا بیشتر , آب میوه یا سبزیجات مصرف می کنند , ۷۶ درصد ریسک بیماری آلزایمر و کم هوشی در آنها نسبت به کسانی که این مواد را مصرف نمی کنند , کاهش یافته است .

۶- ادویه جات و غذاهای تند و اسپایسی مصرف کنید

مغز شما دوستدار مواد تند واسپایسی است . ادویه جات و سبزیجات معطر نظیر فلفل سیاه , دارچین , ریحان , جعفری , زنجبیل و وانیل , ازموتد آنتی اکسیدان قوی که به نیرو و تقویت کار مغز می افزاید , سرشار هستند . متخصصان علم تغذیه , به خصوص روی ماده زرد رنگی به نام کورمین که به مقدار زیاد در زردچوبه وجود دارد و در کاری هندی نیز یافت می شود , تکیه می کنند . دکتر بلیک می گوید :” هندی ها کمتر به آلزایمر و علائم کم هوشی مبتلا می شوند و یک فرضیه این امر را مربوط به مصرف ماده کورکمین در کاری می داند “. بررسی روی حیوانات نیز نشان می دهد که ماده زرد کورکمین , عوامل تضعیف کننده مغز را کاهش داده و میزان التهاب آن را پایین می آورد . یک تحقیق و مطالعه روی انسان هم گویای آن است که کسانی که غذاهای دارای کاری به طور مداوم و زیاد مصرف می کنند , حد بالاتری در آزمایش هوش و آگاهی کسب کرده اند .

۷- هدف خود را در زندگیتان مشخص کنید

بنابر بررسی مرکز پزشکی دانشگاه راش , از بیش از ۹۵۰ نفر سالمندی که مورد آزمایش قرار گرفتند , داشتن و مشخص کردن هدف در زندگی , می تواند در سالم و هوشیار زیستی شما کمک کند . پژوهشگران دریافتند که با یک هدف و قصد روشن در زندگی , در طول هفت سالی که مورد آزمایش  قرار داشتند , کمتر در معرض ابتلا به آثار آلزایمر واقع شدند .

۸- در اجتماعات شرکت کنید

چه کسی به دوست ورفیق نیاز دارد ؟ مسلما خود شخص شما ! داشتن روابط اجتماعی زیاد و گوناگون به کاهش زوال حافظه کمک می کند . دکتر لورافراتیک لیونی مدیر موسسه تحقیقات سالخوردگی می گوید :” روابط اجتماعی فراوان و متعدد بار دو بدل کردن احساسات و تحریکات ذهنی در اشخاص , ریسک کند ذهنی و آلزایمر را کاهش می دهد “.

بررسی های دیگری نیز , نتایج مشابهی در این زمینه به دست آورده است . در یک دانشگاه ایالات میشیگان بررسی روی اشخاص بعد از ۱۰ دقیقه گفت و گو با دیگران , نتایج بهتری در آزمایش حافظه کوتاه مدت آنان نسبت به دیگران نشان داده است .

۹- ریسک بیماری های کمک کننده به آلزایمر را تقلیل دهید

وضعیت ناسالم دائمی , نظیر بیماری قند , چاقی و فربهی , فشار و اضطراب مداوم غالبا هموار کننده راه آلزایمر است . به عنوان مثال , بیماری دیابت (مرض قند) ریسک ابتلا به آلزایمر و کند ذهنی را تقریبا دو برابر می کند . کنترل کردن این گونه بیماری ها , ابتلا به آلزایمر را به مراتب کند تر می سازد .

دکتر فراتیگ لیونی می گوید :” ما تخمین می زنیم در افراد دیابتی که دچار کند ذهنی مختصری هستند و کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند , کنترل خوب و کافی قندشان به عقب انداختن بیماری آلزایمر در آنها کمک می کند”.

۱۰- کمبود ویتامین های بدن خود را جبران کنید

افراد مسن تر به علت کاهش اسیدهای هضم کننده غذا یا ناسازگاری داروهای مصرفی با عمل جذب , معمولا نمی توانند تمام نیازهای ویتامینی بدن خود را از غذا کسب کنند .

ویتامین

این کمبود ویتامین , به خصوص ویتامین ۱۲B در سالخوردگان , می تواند روی کارایی و نیروی حیاتی مغزشان اثر بگذارد . تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه راش , نشان می دهد که افراد مسن با کمبود ویتامین ۱۲B در آزمایش های مربوط به استدلال و هوش و حافظه , کارایی کمتری دارند .

به اشتراک بگذارید...

درج نظر