پلاسکو و عبرت های تکنولوژیکی نجات بخش که باید از آن آموخت !

[ad_1]

اختصاصی راهنمای کرج | حادثه تلخ آتش سوزی پلاسکو در کنار ضررهای جانی و مالی فراوانی که برجای گذاشت هشدارها و نکات مهمی در خود دارد تا کمی در احوال خود و کسب و کارمان اندیشه کنیم و از خطر خوادث بعدی که همیشه در معرضش هستیم مصون بمانیم .

آتش سوزی پلاسکو

چگونه می شد خسارات جانی سانحه آتش سوزی پلاسکو به حداقل رساند؟

پس از فروریختن ساختمان تنها چیزی که مسلم است جان باختن مظلومانه چند ده تن از پرسنل فداکار و بی ادعای آتش نشانی است . هیچکس آمار دقیقی از تعداد و جای گرفتار شدگان در زیر آوار ندارد حتی رییس سازمان ! . همه براوردها احتمال و تخمین است .
سالهاست GPS  ها در انواع مختلف با قیمت مناسب برای استفاده گوناگون تولید می شوند. حتی بیشتر موبایل ها هم جی پی اس دارند ( که البته برای بسیاری پرداختن به تفریحات و هدر دادن وقت گرانبها مجال یادگیری طرز کار با آن را نداده است ) . آیا جان انسان آنقدر ارزش ندارد تا لباس نیروهای آتش نشانی مجهز به جی پی اس باشد و در صورت گرفتار شدن در شرایطی پیش بینی نشده مثل همان آوارها ، بتوان تعداد و جای دقیق آنها را دانست و جانشان را که به ثانیه ها وابسته است نجات داد ؟!

چگونه می شد آتش سوزی پلاسکو  را در نطفه خفه کرد ؟

ابتدا لازم  به ذکر است بدانید سرقفلی واحدهای تجاری ساختمان پلاسکو از ۲ تا ۵ میلیارد تومان بود ! . سیستم های اطفاء حریق به وفور در دسترس هستند از سیستم های آبپاش داخلی تا سنسورهای حساس به دود که حتی با دود سیگار هم سیستم آبپاش را فعال میکند ! و مانع از آتش سوزی می شوند .
سنسورهای حساس به CO2  و سنسور هاس حساس گاز در ابعاد کوچک و قیمت مناسب در دسترس است که در منازل هم اشخاص آینده نگری که به جان خود و خانواده اهمیت می دهند از نصب و استفاده ،کوتاهی نمی کنند .
سئوال اینجاست مگر نصب چند سنسور و یا سیستم اطفاء حریق در مقابل آن سرقفلی های میلیاردی چقدر هزینه دارد ؟! به نقل از شاهدان عینی ی  حتی کپسول های آتش نشانی موجود در ساختمان هم شارژ نبوده اند ! سهل انگاری و بی توجهی تا کجا؟!

چگونه می شد از میلیاردها تومان ضرر مالی آتش سوزی پلاسکو جلوگیری کرد ؟

در نگاه اول توجه مان به حجم اجناس سوخته یا تلف شده زیر آوار جلب می شود . ساختمان پلاسکو سالهاست محل تولید و عرضه لباس است و هزاران فروشگاه در سراسر کشور اجناس خود را از همین ساختمان تهیه می کرد . حجم کالای موجود در هر واحد در زمان حادثه هر چقدر باشد در مقابل کالاهایی که قبلا فروخته شده قابل توجه نیست که  و معلوم نیست با سوختن و از بین رفتن اسناد و حساب آن چقدر از آن بازگردد.
در این حادثه اسناد مالی و حسابداری میلیاردها تومان جنس فروخته شده از بین رفت . این هشداری است به بازاریانی که هنوز به سیستم های چرتکه ای و کاغذی معتقدند و بی اعتنا به ابزارهای جدید .
کافی است اطلاعات حسابداری خود را در فضای ابری ذخیره کرد و در هر زمان که لازم باشد در هر جا و مکانی به آن دسترسی داشت بدون دغدغه حادثه و زلزله و سیل و چه و چه !  تکنولوژی برای رفاه و آسایش انسان است .

خسارات مالی آتش سوزی پلاسکو

چگونه می شد رقم قابل توجهی از زیان مالی وارد شده جبران کرد ؟

در همه جای دنیا صنعت بیمه حافظ و پشتیبان سرمایه و کسب وکار است . انواع پوشش های بیمه از جزء تا کل سرمایه را تحت پوشش قرار می دهد . هر چند حادثه فقط ممکن است یکبار باشد اما همان یکبار برای نابودی کافی است و اینجاست که بیمه جایگاه و اهمیتش روشن می شود . شنیده ها حاکی از بیمه نبودن ساختمان پلاسکو  در برابر آتش سوزی است و از صاحبان واحد ها نیز تنها تعداد کمی اقدام به بیمه اموال خود کرده اند !
آیا اگر این مالکان که قطعا از شرایط ناامن و خطرات اطلاع داشته اند اموال خود را بیمه کرده بودند حجم خسارت اینقدر سرسام آور بود؟!

چگونه می شد انسان بود ؟!

ده ها نفر جان بر کف ، مظلومانه جان باخته اند، هزاران خانواده داغدار عزیزان و زندگی از دست رفته ، میلیونها نفر در شوک حادثه ، و در این بین ، انسان نمایانی که عقده ها و نداشته های خود را با تجمع برای گرفتن کلیپ و عکس سلفی به نمایش می گذارند ! این حجم از بیشعوری و بی فرهنگی که رنج و درد هموطنی دستمایه خوشی و عقده گشایی حقیری گردد از فاجعه ای سهمگین خبر می دهد . انسان بودن به نام و شناسنامه نیست به منش و رفتار انسانی در کوران حوادث است .

رفتار غیر انسانی در آتش سوزی پلاسکو

سخن آخر:
تهران مملو از این بمب های ساعتی نظیر پلاسکو است . از ۱۵ خرداد تا شوش و مولوی و علاءالدین …. این پلاسکو ها را می بینید و در هر جای ایران باشید مصداق های سهل انگاری برای حفظ جان و مال خود پیداست .
هر یک از ما روزانه چقدر صرف خریدهای غیر ضروری ، تنقلات مضر ، سیگار و … می کنیم ؟!  آیا زمانش نرسیده یکبار بطور جدی به عاقبت انتخاب های خود فکر کنیم و با تصمیمات اصولی و درست ، زندگی خود را در مخاطره قرار ندهیم ؟

مطلب اختصاصی راهنمای کرج

[ad_2]

به اشتراک بگذارید...

درج نظر